Müşteri Deneyimini İyileştiren Video İpuçları

müşteri deneyimi video

Çevrimiçi video içeriğinin inanılmaz derecede popüler olduğunu kanıtlamak için "şaşırmış kedi yavrusu" videosu gerekmez. Cisco, web trafiğinin %82'sinin videoya ayrıldığını tahmin ediyor ve Statista, internet kullanıcılarının %27'sinin her hafta 10 saatten fazla video içeriği izlediğini tespit etti. Ve 2022'de pazarlamacıların %85'i video pazarlamayı kullandı ve kullanmayanların %59'unun 2023'de başlaması bekleniyor.

Çevrimiçi videoya çok fazla talep var, bu da markaların yeni hedef kitlelerle etkileşim kurmak için kullanarak müşteri tabanlarını büyütme fırsatı yaratıyor.

Ancak, çevrimiçi video içeriğinden yararlanmanın tek yolu YouTube ve Facebook reklamları değildir. Video, yeni bir hedef kitleyi cezbetme potansiyeline sahipken, mevcut müşterileri elde tutmak ve müşteri deneyimini geliştirmek için de kullanılabilir.

Bu gönderide, müşteri deneyiminizi önemli ölçüde iyileştiren ve satışları ve müşteriyi elde tutma oranlarını artırmanıza yardımcı olan ilgi çekici video içeriği oluşturmanın bazı yollarına bakalım.

Müşteri Deneyimini Geliştirmek İçin Video Nasıl Kullanılır?

1. Müşteri Eğitimine Odaklanın.

Pek çok çevrimiçi video, doğru zamanlama ve bağlamla kullanıldığında etkili olabilecek bir satış yapmaya odaklanır. Bununla birlikte, daha eğitici bir yol izleyen ve tanıtım videosundan daha fazla değilse de en az onun kadar büyüleyici olan başka video içerikleri de vardır. Bir satış veya anlaşmayı tanıtmaya çalışmak yerine, bu videolar müşterilere olası satışları beslemek için yararlı bilgiler (ve genellikle biraz eğlence) sağlar.

Bu videolar "açıklayıcı videolar" olarak adlandırılır ve şirket ile ürün ve hizmetleri hakkında genel bir bakış sunar. Bu videolar, şirketin ne yaptığının net bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için genellikle ürün veya hizmetin hareket halindeki animasyonlarını veya kliplerini kullanır.

Pek çok marka, müşterileri marka ve sunduğu ürünlerle ilgili konularda eğiten vlog tarzı içerik oluşturmak için açıklayıcı videolar kullanır - sezonluk peyzaj ipuçları hakkında video eğitimleri sunan bir çim bakım şirketi düşünün. Bu içerik, tekrarlanan etkileşimi teşvik eder ve markanızın güvenilirliğini oluşturmaya yardımcı olur.

Eğitici videolar, müşterilerinizi kabul ettikten sonra da fark yaratabilir. Araştırmalar, müşterilerin %68 kadarının bir sorunu ilk başta çözmeye çalışırken “self-servis desteği” tercih ettiğini ortaya çıkardı. Bu, SSS sayfalarının ve bilgi tabanı kaynaklarının hızla her şirket web tasarımında olmazsa olmazlar olarak görülmesinin büyük bir nedenidir.

Ayrıca video, çevrimiçi bilgi bankanızın etkinliğini büyük ölçüde artırabilir. Videolar, bir PDF kılavuzunu indirmekten daha kolay sindirilebilen hızlı ve ilgi çekici talimatlar sağlar. Sorun giderme talimatlarından SSS yanıtlarına kadar videonun görsel yapısı, müşterilerin bilgileri tutmasına ve endişelerini kendi başlarına çözmelerine yardımcı olmak için idealdir.

Sonuç: müşteri destek ekibiniz için daha az iş ve daha memnun müşteriler.

2. Tutarlı Bir Şekilde Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun.

Çevrimiçi videolarınızın başarısını optimize etmek istiyorsanız iki bileşene öncelik vermeniz gerekir: kalite ve tutarlılık.

İyi haber şu ki, videolarınıza profesyonel bir görünüm vermek için artık pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok. Pazarlama videoları oluşturmak için özelleştirilebilir şablonlar sunan bir uygulama olan Boosted özellikle kullanışlı bir araçtır. Uygulama, varsayılan müzik ve video klipler sağlar veya prodüksiyon sırasında kendi çekimlerinizi ve fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. Artırılmış özelleştirilebilir renk paletleri, yazı tipleri, logolar ve hatta çerçeve boyutları, herhangi bir sosyal medya platformu için optimize edilmiş bir video oluşturmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırır.

Ürün tanıtımlarını kaydetmesi gereken markalar için de Snagit harika bir kaynak. Bu araç, ekran görüntülerine ve ekran kayıtlarına ses kaydı veya görsel talimatlar eklemenizi sağlar. Bu uygulamayı, bir ürün adım adım veya öğretici video oluşturmak için kullanabilir veya bir müşteriye kafa karıştırıcı sorun giderme adımlarında rehberlik etmesi için kullanabilirsiniz.

Videonuzu şirket içinde çekiyorsanız, video prodüksiyonu için en iyi uygulamaları takip etmeniz önemlidir. Eğitim ve tanıtım videoları çok fazla planlama gerektirecektir, bu nedenle çekime başlamadan önce senaryonuzu gözden geçirin ve prova yapın. Ayarlara, özellikle aydınlatmaya ve sesi etkileyebilecek tüm sorunlara dikkat edin. Doğru kamera odağına sahip olduğunuzdan emin olmak ve üçte bir kuralına bağlı kalmak gibi basit görünen şeyler bile videonuza gösterişli, profesyonel bir his vermede uzun bir yol kat edecektir.

İşletmelerin en az haftada bir kez ve bilgi bankanız için bir video kitaplığı oluşturuyorsanız muhtemelen daha da sık olarak yeni video içeriği yükleme hedefi olmalıdır. Tutarlı bir çıktı, müşterilerinizle etkileşim kurmaya ve videolarınızdan her hafta değer almaya devam ederken akıllarda kalmanızı sağlar.

3. Hizmetlerinizi Tamamlamak İçin Video Kullanın.

COVID-19 salgını, çoğumuzun iş yapma biçimini tamamen değiştirdi - özellikle hizmet odaklı girişimciler için. Bir zamanlar yüz yüze toplantılara güvenen işletmeler, evde kalma kararları yürürlüğe girdiğinde kısa sürede bunu yapamayacak durumda olduklarını fark ettiler.

İşletmeler, ekip üyeleriyle iletişim halinde kalmak için Zoom gibi hizmetlere yöneldi, ancak kısa sürede video konferansın sosyal mesafeli müşterilerle bağlantılarını sürdürmenin harika bir yolu olduğunu gördü.

Strateji + İş için yazan, dijital dönüşüm uzmanı Olaf Ackernotes,

“Bir çağrı merkeziyle iletişim kuran bir müşteri, aynı zamanda evden çalışan ve sorusunu yanıtlamak için gerektiği kadar zaman ayırmaya istekli gerçek bir kişiyle görüntülü arama seçeneğine sahip olmaktan memnun olabilir. Video bir insan bağlantısı oluşturuyor ve müşteri deneyiminin tamamı şirketin umursadığını gösteriyor - çağrı hacmi verimliliği yerine etkileşimin kalitesine öncelik vermeye istekli."

Bu strateji özellikle solo girişimciler için etkili olabilir. Ne de olsa, bir pazarlama danışmanı müşterilerle bir video konferans aracılığıyla iletişim kurabilir ve yüz yüze bir toplantıya benzer bir deneyim sunabilir. Vcita'dan yakın tarihli bir araştırma, KOBİ'lerin üçte birinin hizmetlerini bu yıl ilk kez çevrimiçi sunmaya başladığını ve %60'ının randevularının yarısından fazlasının artık çevrimiçi olarak gerçekleştiğini söylediğini ortaya koydu.

Hayat normale dönse bile birçok marka video konferans hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Seyahat süresini kısaltarak ve ekibinizi daha erişilebilir hale getirerek toplantıları daha verimli hale getirecek ve müşterilerinize zamanlarına değer verdiğinizi göstereceksiniz.

4. Bir Canlı Yayına Ev Sahipliği Yapın.

Canlı akış, son yıllarda daha fazla insanın gerçek zamanlı olarak markalar ve etkileyicilerle bağlantı kurmasıyla arttı. Aslında, Facebook'taki her beş videodan biri artık canlı yayında. YouTube ayrıca canlı yayın oyununa da sıçradı ve Twitch gibi bazı platformlar, yalnızca belirli nişler için canlı videoya adanmıştır.

Diğer video formatlarında olduğu gibi, canlı yayın da müşterilere ulaşmak ve onların markanızla olan deneyimlerini geliştirmek için yeni fırsatlar sunar. Canlı bir SSS veya AMA (ask me anything, bana bir şey sor) etkinliği, markanızla ilgili konuların tartışıldığı bir web semineri düzenleyebilir ve hatta ürün lansmanları ve eğitimler için sosyal medya etkileyicileriyle ortak olabilirsiniz.

Bu videolar, markanızla daha doğrudan etkileşim kurmanızı sağlar. Müşterilere perde arkasına bir bakış sağlar ve içeriğinizle gerçek zamanlı olarak etkileşime girdikçe kendilerini daha bağlı hissetmelerine yardımcı olur.

Solvid Online Tools'un Kurucusu ve Baş Geliştiricisi Dmytro Spilka,

“Canlı yayının en büyük ve en güçlü avantajı, izleyicilerin içeriği kendi zamanlarında değil, sizin zamanınızda tüketmesidir. Bu, yalnızca sizi, markanızı önemseyen ve içeriğinizi son derece yararlı bulan kişilerle etkileşim kurduğunuz anlamına gelir. İçeriği, dönüşüm gerçekleştirme ve sizi daha fazla takip etme olasılığı daha yüksek olan kişilere otomatik olarak hedefliyorsunuz."

Canlı video akışları, daha sonra kısa video klipler ve blog gönderileri gibi ek içerikler oluşturmak için yeniden kullanılabilir. Bu, yalnızca canlı akışı yakalayanlara değil, tüm müşterilere değer sağlamanıza olanak tanır.

Videoyu Müşteri Deneyimine Entegre Etme

Çevrimiçi video, bir TV reklamının dijital versiyonundan çok daha fazlası olabilir. Videoyu yaratıcı şekillerde kullanarak müşterilerinize ulaşmak için yeni yollar açacaksınız. Sektör bilginizi ve müşteri hizmetleri becerilerinizi gösterecek ve sadık bir müşteri tabanı oluşturup sürdürmenize yardımcı olacak güçlü bağlantılar kuracaksınız.

Videoyu kullanmanın daha fazla yolu için canlı video akışı desteği sağlamayı öğrenin.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp