E-Ticaret Ödeme Deneyimi Nasıl Oluşturulur

eticaret alışveriş sepeti kullanıcı deneyimi

Antalya'ya dört gecelik seyahat, uçuş ve otel dahil, 2499 TL mi? Mükemmel! Şimdi al! Giriş bilgilerimi mi istiyor? Daha önce bu siteye hiç girmedim. Görünüşe göre bir kullanıcı adı ve şifre belirlemişim ancak, onları hatırlamıyorum, bu yüzden misafir olarak ödemeyi tercih edeceğim. Misafir ödemesi seçeneği yok mu? Tatilden vazgeçiyorum.

Bu tanıdık geliyor mu? Öyleyse, korkunç, iyi olmayan, çok kötü bir çevrimiçi ödeme deneyiminin kurbanı oldunuz. Ziyaretçileri müşteri olmaya ikna etmek için web tasarımını nasıl yapmanız gerektiği hakkında yazdık ve alışveriş sepetlerini terk eden müşterileri nasıl geri çağıracağınızı ele aldık. Şimdi de sorunsuz, verimli bir ödeme deneyiminin nasıl tasarlanacağını anlatalım.

Her şeyi mümkün olduğunca basitleştirebilmek çok önemli. Çevrimiçi alışveriş yapan kişinin önüne ne kadar çok seçenek, engel ve sıkıntı koyarsanız, satın alma işlemini tamamlama olasılıkları o kadar azalır. Bu gönderide, müşterileriniz için mükemmel e-ticaret ödeme deneyimini nasıl oluşturacağınızı göstereceğim ve bunun sonucunda daha iyi alışveriş sepeti dönüşüm oranlarının keyfini çıkarmanıza yardımcı olacağım.

Ama önce, temelleri gözden geçirelim.

Ödeme Süreci Nedir?

Ödeme işlemi, alışveriş yapan kişinin bir e-ticaret web sitesinde satın almak için tamamladığı adımlar dizisidir. Adımlar tipik olarak ürün görüntüleme, sepete ürün ekleme, sepeti inceleme, fatura ve nakliye bilgilerini girme, ödeme bilgilerini girme, son sipariş inceleme, sipariş verme ve sipariş onayı alma adımlarından oluşur.

Özellikle size yardımcı olması için BulutPress® gibi bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, yeterince basit görünüyor. Ancak gerçekte, burada hem hayal kırıklığı hem de optimizasyon için çok yer var. Kullanıcıyı bu noktaya getirmek için o kadar çok iş yaptınız, neden şimdi topu bırakıyorsunuz?

Şimdi, müşterileriniz için zevki artıracak ve sürtüşmeleri azaltacak e-ticaret ödemesi için en iyi 12 uygulamayı inceleyelim:

Ödeme Süreci En İyi Uygulamaları

 1. Kayıt veya oturum açma gerektirmeyin.
 2. Alışveriş yapanların kişisel bilgileri kaydetmesine izin verin.
 3. Kısa ve basit yapın.
 4. İlerleme göstergeleri verin.
 5. Tamamlayıcı ürün önerilerinde bulunun.
 6. Formları mantıksal bir akış içinde ayarlayın.
 7. Acele işleme ve nakliye sunun.
 8. İletişim bilgilerinizi el altında bulundurun.
 9. Hatalara hızlı ve net bir şekilde dikkat çekin.
 10. Müşterilerin sipariş vermeden önce siparişlerini gözden geçirmesine ve değiştirmesine izin verin.
 11. Alıcılara güvende olduğunuza dair güvence verin.
 12. Mobil uyumlu hale getirin.

1. Kayıt Veya Oturum Açma Gerektirmeyin.

Bunu zaten anlattım, ama o kadar önemli ki tekrarlamaya değer. Birisi bir satın alma konusunda heyecanlandığında, onu ister ve şimdi ister. Bir siparişi tamamlamanıza birkaç dakika kaldığını düşünmek ve önünüzde gerekli kayıt için birkaç dakika daha kaldığını öğrenmek ne büyük bir hayal kırıklığı.

Ya da daha kötüsü, zaten kayıt sürecinden geçtiniz ve oturum açma bilgilerinizi hatırlayamazsınız, bu nedenle oturum açma kimlik bilgilerinizi almak için lise matematik öğretmeninizin soyadını doğrulamak gibi zor bir yoldan gitmeniz gerekir.

Bir oturum açmak müşteri adayınız için daha uygun olsa da, bu satın almanın önündeki önemli bir engeldir ve potansiyel ilk kez gelen müşterilerin büyük bir kısmını caydıracaktır. Misafir ödeme seçeneği, bugün bir müşteriyi ve geliri kaybetmemenizi sağlar.

Bunun yerine, müşteriye bir satın alma onayı aldıktan sonra kaydolma seçeneği sunun. Artık satın almayı güvence altına aldığınıza göre, bu, alıcı üzerinde daha az baskı oluşturur ve sitenizden gelecekteki satın alma işlemlerini hızlandırmak için bir fırsat sunar. BulutPress e-ticaret platformu üyeliksiz ödeme yapma imkanı sunmaktadır.

2. Müşterilerin Kişisel Bilgileri Kaydetmesine İzin Verin.

Öte yandan, satın alma işlemini tamamlamadan önce sitenize kaydolmayı seçen müşteriler, daha hızlı bir ödemenin avantajlarından yararlanabilmelidir. Bu, ad, adres ve kredi kartı bilgileri gibi belirli kişisel bilgileri onların izniyle kaydettiğiniz anlamına gelir.

Sık sık ziyaret ettiğim ve alışveriş yaptığım sitelerde, bir giriş oluşturmayı ve bilgilerimi gelecekteki alışverişler için kaydetmeyi seviyorum. Ve size şunu söyleyeyim, bir siparişi bir tıklamayla tamamlamak harika bir duygu.

BulutPress e-ticaret platformu, müşterilerin kişisel verilerini tarayıcıya kaydetmesini sağlayacak güzel bir hizmet sunar. Bu sayede kişisel verileriniz veritabanı yerine size ait olan tarayıcıda saklanır. Kullanıcı verileriniz elinizin altında, güvende kalır.

3. Kısa ve Basit Yapın.

Ödeme deneyiminiz size hızlı ve kolay görünse bile, bir alışveriş yapan kişiye öyle gelmeyebilir. Neyse ki, ziyaretçilerin bunalmasını önlemek için kullanabileceğiniz birkaç numara var.

İlk olarak, ödeme deneyimini birden fazla sayfa veya sayfa bölümündeki adımlara bölün. Ad ve e-posta adresi gibi yalnızca temel bilgilerle başlayabilir, ardından müşteriyi tıklayarak adres adımına, ardından ödeme adımına vb. ayrıca, alışveriş yapan kişinin alışveriş sepetini terk etmesi durumunda, otomatik e-posta teklifleri aracılığıyla satışı geri almanıza olanak tanıyan potansiyel müşteri bilgilerini yakalamanıza da olanak tanır.

Bunun, olabildiğince çok adım eklemek için bir bahane olmadığını unutmayın. Yol boyunca dikkat dağıtıcı unsurları ve engelleri sınırlamak için yalnızca satın alma sürecinizin temel aşamalarını dahil edin.

Ayrıca, bir ziyaretçinin doldurması gereken alan sayısı ne kadar azsa o kadar iyidir. Açılış sayfası formlarınız gibi, yalnızca kesinlikle ihtiyacınız olan bilgileri isteyin. Gönderim ve fatura adreslerinin aynı olduğunu belirtmelerini sağlayan bir onay kutusu gibi kısayollar sunarak da adımları ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz özelliklerin tamamını BulutPress size sunmaktadır.

4. İlerleme Göstergeleri Verin.

Çok adımlı bir ödeme yaklaşımı, iyi uygulanmadığında bazı tuzaklara sahiptir. Bir müşteri, kaç adımın dahil olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değilse, bitiş çizgisini bile göremeyecek kadar sondan uzakta olduklarını varsayacaktır.

Her adım açıkça numaralandırılmış ve etiketlenmiştir, ancak ilerlemeyi desteklemek için mevcut adım vurgulanmıştır. Artı, Devam düğmesi iyi bir harekete geçirici mesaj gibi tasarlanmıştır: Parlak, zıt bir renk, bundan sonra ne yapılması gerektiğini gösterir ve alışveriş yapanlara süreç üzerinde kontrol hissi verir.

Akordeon veya ilerleme çubuğu gibi diğer tasarım öğeleri, geçerli adım ve kalan adımların sayısı belirgin olduğu sürece aynı etkiyi sağlayabilir. BulutPress eticaret sistemlerinin ödeme sayfasında sekmeler kullanılmaktadır.

5. Tamamlayıcı Ürün Önerileri Yapın.

Daha fazla gelir sağladıkları için çapraz satış ve ek satışları fırsat olarak düşünebilirsiniz. Haklısınız, ancak tavsiyenizden yararlanmayı seçen bir müşteri daha mutlu olur.

6. Formları Mantıksal Bir Akışta Kurun.

Alışveriş yapanların çoğu, pek çok bilgiyi ifşa etmeye hazır olarak sepetlerine gelir, ancak onların süreci tamamlama istekleri, sizin bilgileri mantıklı bir şekilde toplayıp toplamadığınıza bağlıdır.

 • Ad, e-posta adresi ve telefon numarası dahil olmak üzere iletişim bilgileri
 • Gönderim bilgileri veya siparişin gönderileceği fiziksel adres
 • Fatura bilgileri, genellikle kredi kartı bilgileriniz ve daha önce verilen iletişim bilgileri ile adresin bu kartla ilişkili olduğuna dair bir onay

Diğer birçok ödeme işleminde daha fazla adım vardır, ancak bu, herhangi bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyacağı temel bilgilerdir ve çoğumuzun beklediği sırayla sunulur. Kredi kartı bilgilerini istemeye başlamayın, ardından telefon numarasına gidin, ardından fatura adreslerini sorun ve sonra, pekala, resmi anladınız. Tersen başlayıp, terste kalmayın.

Ayrıca, bu akışın bir "geri" düğmesi yardımıyla her iki yöne de gitmesi gerektiğini unutmayın. Bir kullanıcının bir adımı geri alması gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağını açıkça belirtin. Bir kullanıcının yanlış kredi kartı bilgilerini girmesi durumunda tüm süreci yeniden başlatması gerekmez. BulutPress e-ticaret sitesi ödeme ekranında sekmelere ayrılmış temel sipariş bilgileri alındıktan sonra, son aşamada kredi kartı bilgilerinin yazıldığı form açılır.

7. Acele İşleme ve Nakliye Teklif Edin.

Acele işleme ve birden çok nakliye seçeneği sunduğunuzda, siz ve müşteriniz için başka bir kazan-kazan sağlamış olursunuz. Gerekirse, siparişlerini hızlı bir şekilde işleyip gönderirler ve siz de satın almalarından biraz fazladan para kazanma avantajını elde edersiniz.

Ancak, daha da önemlisi: Bu, yalnızca müşteri kaydolmadan önce bu hizmetlerle ilişkili ek maliyet konusunda netseniz işe yarar.

Sorunsuz ödeme yapılan bir sitede Antalya'ya yaptığınız gezi için çok şey bulduğunuzu ve ardından yeni bir banyo için alışverişe gitmeye karar verdiğinizi hayal edin. Sevdiğiniz birşeyler buldunuz, sepetinize eklediniz ve e-perakendecinin hızlı sevkiyat teklifini gördünüz. Kendi kendinize, "Kendim, iyi görünmüyorsa muhtemelen bu aceleyi göndermeliyim ve yolculuktan önce iade edip yenisini sipariş etmem gerekiyor" diye düşünürsünüz.

Uzun lafın kısası, alışveriş yapanlara acele işleminizin maliyetini ve nakliye maliyetlerini önceden söyleyin, böylece etiket şokuna maruz kalmasınlar ve tüm satın alma işlemini terk etmesinler.

8. İletişim Bilgilerinizi Elinizin Altında Tutun.

Bu, ödeme işleminizde temel ancak genellikle gözden kaçan bir değişikliktir. Alışveriş yapanların gerektiğinde yardım için birileriyle iletişime geçebilmesi için ödeme işleminizin her aşamasına müşteri hizmetleri iletişim bilgilerini ekleyin. Alternatif, kafası karışmış veya suskun müşterilerin bir satın alma işlemini tamamlamadan önce alışveriş sepetlerini terk etmeleridir.

Bu bilgiler bir telefon numarası, e-posta adresi, iletişim formu ve/veya doğrudan bir destek ekibi üyesiyle canlı sohbet şeklinde olabilir. Mümkünse, kullanıcıyı farklı bir web sayfasına yönlendirmekten kaçının çünkü bu, hedeflerinden uzaklaştırır.

9. Hatalara Hızlı ve Net Bir Şekilde Dikkat Çekin.

Birçok müşteri gerekli alanları doldururken bilgileri yanlış yazacaktır. Olur, hepimiz insanız. Onları (yargılamadan) mümkün olan en kısa sürede uyararak harika bir e-ticaret işletmesi olarak üzerinize düşeni yapın.

Örneğin, birisi telefon numarası için sadece 9 rakam girerse, büyük ihtimalle hata yapmıştır. Ancak hatayı işaretlemek için ödeme işleminin sonuna kadar beklemeyin - onlara hemen söyleyin!

Daha da kötüsü hatayı bulup anlamayı imkansız hale getirmeyin. Uyarılar büyük, parlak, kalın harflerle ve açıklayıcı metinlerle yazılmalıdır, böylece alışveriş yapanlar sorunu bulmak ve düzeltmek için tüm alanları taramak zorunda kalmazlar.

10. Müşterilerin Ödemeden Önce Siparişlerini Gözden Geçirmesine ve Değiştirmesine İzin Verin.

Sürpriz vergiler, nakliye maliyetleri veya habersiz diğer ek ücretlerle uğraşan e-ticaret şirketleri tarafından çok fazla müşteri hayal kırıklığı yaşadı. Bu şirketlerden bazıları, satın alma işleminizi gönderilmeden önce gözden geçirme şansı bile vermez, bu da bir müşterinin amaçladığından daha fazla ödeme yapacağı anlamına gelir.

Müşterilerinize kasten hızlı bir şekilde saldırmayacağınıza eminim. Ancak bu gözden geçirme ekranı, sevkiyat adresi, sipariş miktarları ve kredi kartı bilgileri gibi tüm küçük ayrıntıların doğru olduğundan emin olmalarına yardımcı olur. Ürün kaldırma veya takas gibi bir değişiklik yapılması gerekiyorsa, bunu aynı ekranda mümkün kılın. Ayrıca ürün bilgileri ve fotoğraflar, siparişlerini bir bakışta gözden geçirmelerine yardımcı olur.

Hızlı bir son inceleme, müşterilerin geri dönme olasılığını artıracak ve iade ihtiyacını ve müşteri destek ekibinin dikkatini azaltacaktır.

11. Alıcılara Güvende Olduğunuzdan Emin Olun.

İnsanlar kişisel bilgileri sağlama konusunda giderek daha dikkatli davranıyor ve bunun için iyi bir neden var. 2022'de kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle 10 milyar dolardan fazla çalındı ​​ve bu sayı yıldan yıla artıyor. Her saniye binlerce e-ticaret işlemi gerçekleşir ve her biri alıcı ile satıcı arasında bir güven ilişkisidir.

Öncelikle - ve bu çok önemlidir - henüz yapmadıysanız, web sitenizin tamamı için bir SSL sertifikası edinin. SSL sertifikası, sitenizin modern web siteleri için güvenli bağlantı standardı olan HTTPS protokolüne ("S", "güvenli" anlamına gelir) uygun olduğu anlamına gelir. Eğer yoksa, Google Chrome gibi tarayıcılar ziyaretçilerinizi uyarabilir — bu, bazılarının işini bitirmesini açıkça engelleyecektir.

Ardından, web tasarım arayüzüne görünür güvenlik göstergeleri yerleştirerek müşterilerinizin endişelerini giderin. Aşırıya kaçmayın - her adımda tek bir üçüncü taraf güven mührü işinizi görecektir ve ekstra titiz alışveriş yapanlar için gizlilik politikanıza bir bağlantı yerleştirmeyi düşünün. Ayrıca, genel olarak iyi tasarlanmış bir web sitesi şablonu işletmenize daha fazla güven aşılayacaktır.

12. Mobil Uyumlu Hale Getirin.

Resmi olarak: Çevrimiçi alışverişlerini masaüstünden çok mobil cihazlardan gerçekleştiren daha fazla insan var. Google Analytics'e veya başka bir raporlama aracına hızlı bir bakış, bunu kendi web sitenizde bile doğrulayabilir.

Bu muhtemelen bir sürpriz olarak gelmiyor. Ancak bu, ödeme sayfalarınız da dahil olmak üzere sitenizin her sayfasının tasarımının duyarlı olması gerektiği anlamına gelir. Temel olarak, sayfalarınız görüntüleme ekranının boyutunu algılamalı ve öğeleri uygun şekilde göstermelidir.

Elbette bu kılavuzdaki tüm uygulamalar mobil ödeme deneyimi için de geçerlidir. Ancak bir kullanıcı sayfadan sayfaya rahat bir şekilde gezinemez ve bilgilerini kolaylıkla giremezse, birçok terk edilmiş alışveriş sepeti göreceksiniz. Yani, gözler ve başparmaklar için uyum sağlayın. Daha büyük düğmeler ve metin, sayfa öğeleri arasında daha fazla boşluk ve sezgisel gezinilebilirlik, kullanıcı deneyiminizi ve dönüşüm oranınızı etkiler.

Ödeme Sırasında Sınır Dışı Bırakma

Yeni bir iş kuruyorsanız, ziyaretçileri satın alma aşamasına getirmek en zor kısımdır ve bu büyük bir başarıdır! Şimdi tek yapmanız gereken, deneyimi kolaylaştırmak ve onları "Sipariş ver" düğmesine mümkün olduğunca sorunsuz ve güvenli bir şekilde ulaştırmak.

Ödeme kontrol listemizden daha fazla öneri uygularken, bu değişikliklerin satın alma işlemlerinizi, terk edilen alışveriş sepetlerini ve müşterileriniz arasındaki istekleri veya ortak sorunları nasıl etkilediğini yakından takip edin. Her işletme farklıdır, bu nedenle ister giyim eşyası ister pasta dekoru ister Antalya tatili satıyor olun, müşterilerinizi dinlemek ve bu uygulamaları web sitenizde en iyi şekilde nasıl uygulayacağınızı görmek çok önemlidir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp