Freelance Web Sitesi Tasarımcı İle Çalışmak İster Misiniz?

freelance web tasarım uzmanı

Freelance tasarım profesyonelleri, esnek çalışma saatleri ve zengin birikimleriyle sizin için web arayüz tasarımı ve profesyonel web sitesi yapabilir. Teknolojinin ilerlemesiyle günümüz bilgi çağında internet vazgeçilmez iletişim aracı haline geldi. Son yıllarda internetin kullanımi iletişimin yanında ticari amaçlarda kazanmaya başladı.

Firmalar, kurumlar, şahıs şirketleri veya freelance olarak yapılan tüm işler için internet ağı üzerinde yer almak mecburi ihtiyaç haline geldi. İnternet üzerindeki rakiplerinize fark atmak için web sitenizin özgün tasarımının olması, içeriklerinin özgün olması ve alt yapısının sağlam olması gerekmektedir. Bir web sitesi yaptırırken öncelikle anlaştığınız firmanın ya da freelance grafikerin referanslarına bakmalısınız. Tasarımlarının özgün olup olmadığı, ne derece sizi yansıtabileceği gibi sorular önemli deteylardır.

BulutPress® Türkiye çapında binlerce freelance web tasarım uzmanı tarafından kullanılan web sitesi oluşturma platformudur.

Freelancer ile çalışmak İster misiniz? Freelance, bir kişinin şirket sahibi olmadan müşterisine web sitesi oluşturma hizmeti sunmasıdır. Bu hizmeti freelance olarak alacaksanız kişinin veya ekibin güvenilirliği dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Yine hizmet alacağınız kişinin referanslarına bakarak hakkında ve yaptığı işler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitenizin tasarımını yaparken öncelikli hedef sizin pazarlamak istediğiniz ürün ve hizmetin yansıtılmasıdır. Bu aşamada grafikere çok iş düşmektedir. Öncelikle sektörünüz hakkında araştırıma yapılmalı ve ne istediğinizi doğru anlamalıdır. Tasarım aşamasında devamlı olarak sizden bilgi ve görüş alınmalıdır. Tasarım tamamlandıktan sonra size sunulur ve eğer gerekiyorsa revize işlemleri yapılır. Sonraki adım web arayüz tasarımının kodlanması ve yazılımın çalıştığı hostinge bağlanmasıdır. En son aşama olarak içerikleriniz sitenize eklenerek internet üzerinde görüntülenebilir hale getirilir.

Freelancer Tasarımcılar İçin Zaman Yönetimi

Freelancer Tasarımcılar Projelerini Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?

Bir freelance web sitesi tasarımcısı olarak, dikkat dağıtıcı onca şeye rağmen odaklanmanız ve üretken olmanız gerekiyor. Freelancer olduğunuz zaman etrafınızda birçok dikkat dağıtıcı etmen olduğunu fark ediyorsunuz. Evinize gelen çocuklara veya Facebook gibi zaman alıcı sosyal medya hesaplarınıza rağmen odaklanmanız ve verimli olmanız gerekiyor. Bu işin kuralı kendinizi doğru araçlarla donatmaktır.

Doğru Çalışma Alanını Yaratın

Freelancer tasarımcıları, eğer tasarım işlerinizi evden yürütme kararı aldıysanız gerçek bir çalıma alanına ihtiyacınız var. Mutfak tezgahını kullanmak veya bilgisayarınızı yatak odanıza taşımak dikkat dağınıklığına zemin hazırlamak demektir.

 • Özel bir çalışma alanı yaratın. Mümkünse kapısı olan ve başka hiçbir şey için kullanılmayan bir oda olsun.
 • Penceresi olan bir oda seçmeye çalışın. Doğal ışık daima tazelenmiş hissetmenizi ve odaklanmanızı sağlar.
 • İyi bir sandalye, uygun bir çalışma masası ve rahat edeceğiniz bir sıcaklık ayarı ile ergonomik bir çalışma alanınız olmasını sağlayın.
 • Çalışma alanınızı temiz ve toplu tutun. Her günün sonunda odanızı toplamak için zaman ayırın ve ertesi güne düzenli bir başlangıç yapın. Kirli ve dağınık alanlarda üretken olmanız pek mümkün değil.

Çalışma Saatleri Belirleyin

tasarımcılar için zaman

Kendinize uygun çalışma saatleri belirleyin ve ailenizin, arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin buna uymasını sağlayın. Mecbur kalırsanız kapıya işaret de koyabilirsiniz. Çalışma saatlerinizi 9'dan 5'e kadar gibi bir standarda uydurmak zorunda değilsiniz. Saat konusunda bir standart belirlemek biraz freelancer tanımının dışına çıkabilir ama bir saat aralığı belirlemek, müşterilerinizin sizden bilgi almasını ve sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırır.

Bir çalışma programı yapın ve bunu insanlara sunun. Bu şekilde özel bir etkinlik ya da mola olmadığı sürece insanlar sizi rahatsız etmeyecektir. Planlama yapmak; odaklanmanız için gerekli alanı yaratmanızı sağlar.

Telefonlara gerçekten cevap vermeniz gereken bir zaman aralığı belirleyin. Bir tasarımcı olarak ilgilenmeniz gereken çok şey olacak ve sürekli telefonunuz çalarsa odaklanmanız pek mümkün olmayacaktır. Aramalara cevap vereceğiniz ve gelen aramalara geri döneceğiniz bir zaman aralığı olsun ve bırakın herkes sesli mesaj bıraksın. E-mail imzanıza telefon saatlerinizi yazabilirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz sizi aramak için doğru zamanı bekleyebilir.

Bildirimleri Kapatın

uygulama bildirimleri

Dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak durmanın en güzel yolu, onları cihazlarınızdan kaldırmaktır. Akıllı telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan gelen bildirimler bütün gününüzü çöpe atmanıza sebep olabilirler.

 • Kural 1: Bildirimleri kapatın.
 • Kural 2: Mobil cihazlarınızın sesini kapatın.
 • Kural 3: Eğer yine de başaramıyorsanız bir engelleme uygulaması indirin.

Kulaklık Takın

Küçücük bir kabloyla dünya ile olan bağınızı kesin. İyi bir kulaklık bulun ve bunu sesli dikkat dağıtıcılardan uzak durmak için kullanın. Arka planda çalacak müzikler bulun. Reklamları olmayan bir şey bulmanız oldukça önemli çünkü devamlı sesli biçimde bir şeyler anlatan insan sesleri varken odaklanmanız pek mümkün değil. Çalışırken dikkatinizi dağıtabilecek radyo yayınlarından veya sesli kitaplardan uzak durun.

Kulaklıkların diğer bir yararı da; insanlar sizi kulaklıkla gördüğünde, onları duyamayacağınızı veya meşgul olduğunuzu bilirler ve sizi rahatsız etmemeye normalden daha çok dikkat ederler.

Zaman Takip Uygulamalarını Kullanın

zaman takibi uygulamaları

Zamanınızı tam olarak nerede harcadığınızı ya da dikkatinizi dağıtan şeylerin ne olduğunu biliyor musunuz? Günün nasıl geçtiğini hiç düşündünüz mü? Eğer günün çoğunu bilgisayar başında geçiren bir web sitesi tasarımcısıysanız ve zamanınızı neyle geçirdiğinizi bilmek istiyorsanız mutlaka bir zaman takip uygulaması veya aracı kullanmalısınız. Zaman takip uygulamalarının 2 kategorisi vardır:

 1. Freelance işiniz için görevleri ve faturalamaları düzenleyen zaman takip uygulamaları. Bu araçlar sayesinde tam olarak hangi anda hangi proje ile uğraştığınızı ve kime fatura düzenlenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun için uygun aracı seçerken, farklı cihazlardan ulaşılabilir bir uygulama tercih etmeye çalışın.
 2. Neyi ne zaman yaptığınızla ilgili size daha net bilgiler veren uygulamalar. Bunlar fatura düzenlemelerinden çok, zamanınızı etkili kullanmanıza yardım etmek için olan araçlar. Birçoğumuz, bizi en iyi işlerimizden alıkoyan ne kadar fazla şeyin olduğunu fark edemiyor. Bu tip uygulamalar genellikle arka planda çalışır ve bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi, hangi yazılımları kullandığınızı ve bunlarda ne kadar zaman harcadığınızı raporlar. Instagram'da harcadığınız saatler gerçekten şaşırtıcı olabilir. Ayrıca bu tip uygulamaların bazıları size, web sitelerine zaman sınırı koyma imkânı da veriyor.

Daha Fazla Görsel Araç Kullanın

tasarım toplantıları

Freelance tasarımcıları zamanlarının çoğunu müşterilere veya takım arkadaşlarına bir şeylerin nasıl göründüğünü açıklamakla geçiriyor. Bütün bu çöpe giden zamanı düşünün ve kendinizi ifade edebileceğiniz görsel araçlardan yardım alın.

Online toplantılarınızda bir dijital tahta kullanmak aranızdaki anlaşmazlıkları azaltabildiği gibi, size karşılıklı beyin fırtınası yapma imkânı da verir. Gerçek zamanlı işbirliği, freelance tasarımcılığın getirdiği yalnızlığı biraz azaltır ve size bir takımla çalışma yükümlülüğü verir -bu da projelerinizi zamanında bitirmenizi teşvik eder-.

Bir Rutin Oluşturun

tasarımcılar için liste

Her güne bir planla başlayın. Yatağa gitmeden önce neler yapmanız gerekiyor? Her freelancer tasarımcının rutini birbirinden farklıdır. Kendiniz için en iyi rutini bulana kadar günlük görevlerinizle bir süre oynamanız gerekebilir. Örneğin;

 1. Güne başla: Sosyal medya hesaplarını (iş hesaplarınızı) ve mesajları hızlıca kontrol et. Seri olarak halledilebilecek maillere cevap ver.
 2. Daha büyük bir projeye geç: Henüz yorulmadan beyin gücüne en çok ihtiyaç duyduğun işlere başla. Bu iş üzerinde birkaç saat harca ve bu sırada bir-iki mola planı yap.
 3. Uzun bir mola ver veya bir yürüyüşe çık: Enerjini tazelemek için günün en iyi zamanı öğle saatleridir.
 4. Tekrar e-maillerini kontrol et.
 5. Öğleden sonranı, başladığın görevleri ve basit işleri halletmek için kullan.
 6. İşinle ilgili yapman gerekenler, telefon görüşmelerin ve müşteri toplantıların için biraz zaman ayır. Maillerini son defa kontrol et.
 7. Ertesi gün için plan yap. Bu şekilde seni yarın neyin beklediğini bilirsin.

Neden Bir White Label Platformu İle Çalışmalısınız?

Beyaz Etiket Kullanan Web Tasarımcısı Daha Kaliteli Hizmet Sunar

Bir web sitesi tasarım işi yürütüyorsanız ve müşterileriniz işin teslim edilmesi için size güveniyorlarsa, elinizdeki gücü nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bir web sitesi tasarım işi yürütüyorsunuz ve kendinizi sıkışmış mı hissediyorsunuz? Belki de günleriniz çok hızlı geçiyor ve kendinizi üretken hissetmiyorsunuz. Belki de networking veya daha fazla müşteri çekme gibi önemli işleriniz var ama zamanınız yok.

Bir freelance işi yürütüyorsanız ve müşterileriniz işin teslim edilmesi için size güveniyorlarsa, elinizdeki gücü nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çoğu zaman kendimize yakıştırmadığımız işlerle uğraşıyoruz ve bu işleri yaptıracak başka birini de bulamıyoruz. Bu durum olduğu zaman da kendimize eziyet ediyor ve zamanımızı boşa harcıyoruz. Bir white label şirketin size yardım edebileceği birçok konu var ve bir projeyi elinizden alıp, sizi uzman olduğunuz işe teslim etmeleri kesinlikle sunulan çözümlerin en iyisi. Harekete geçip bir white label web sitesi tasarımcısına başvurmanız için çok önemli sebepler var.

Ticari Kısımlarla İlgileniyorsunuz ve Backend ile Uğraşmak İstemiyorsunuz

white label web tasarımcısı

Bir işletmeyi yürütüyorsunuz ve şirketin başında bizzat kendiniz olmak istiyorsunuz. Takımınıza yön vermek ve daha çok müşteri çekmek istiyorsunuz ama çok fazla fiziksel ayrıntı ve programlamayla uğraşmak zorundasınız. Daha önemli şeylerle uğraşmak ve çalışanlarınızın ellerinden gelen en iyi çıkarmalarını sağlamak istiyorsunuz. Bir white label (beyaz etiket) şirket ellerinizden bu projeleri alabilir ve müşterilerinizle ilgilenmeniz için yeterli zamanı size verebilir. Sonunda işletmenizin büyümesini sağlayacak adımlar atabilir, insanlarla iletişim kurabilir ve kişiliğinizi öne çıkarabilirsiniz. Bir sonraki projenizde bu uğraştırıcı adımları bir white label platformuna teslim etmeyi deneyin.

Çok Bunaldınız

yoğun iş adamı

Yapılacak çok iş var ve hepsinin üstesinden gelemiyorsunuz. Önünüzde duran işlerin hepsini halledebilecek yeterli iş gücünüz yok ve her şeyle kendiniz ilgilenmek zorundasınız. Yeni, küçük bir işletmeniz var ve ilgilenmeniz gereken onlarca müşteriniz var. Ya da büyük bir şirketsiniz ve müşterilerin talepleri arasında sıkışıp kaldınız. Onca işin arasında uğraşmanız gereken çok şey var:

 • Satışlar
 • Blog yazma
 • Proje yönetimi
 • Çalışanlar
 • Müşteri iletişimleri
 • Şirket yönetimi

Bunların hepsine ayıracak yeterli vaktiniz de yok. Bir white label yazılımı size yardımcı olabilir. Elinizdeki en önemli işleri sizden alabilirler. Bu şekilde siz de bekleyen müşterilerinize yardımcı olabilir ve şirketinizin yaşadığı problemlere çözüm üretebilirsiniz.

Gerekli Teknik Bilginiz Olmayabilir

müşteri ilişkileri

Dünyanın en iyi pazarlamacısı olabilirsiniz ve mükemmel web siteleriniz olabilir ama belki de gelen tüm talepleri karşılayacak becerileriniz yoktur. Takıma yeni bir çalışan alacak kadar zamanınız ve bütçeniz olmayabilir ve daha çok işin üstesinden gelebilmek için cevaplara ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bir white label şirketi, en çok zamanınızı alan işlerinizde size yardımcı olabilir. Siz en iyi olduğunuz işlere odaklanırken white label platformu profesyonel ürünleri bir araya getirebilir. Siz de zamanınızı işletmenizi geliştirmeye harcarsınız.

Çok Fazla Fikriniz Var Ama Onları Bir Araya Getiremiyorsunuz

web tasarım fikirleri

Beyninizde sürekli yeni fikirler dolaşıyor ama bir şeyler asla birleşmiyor ve bu yüzden süreç de başlayamıyor. Müşterilerin beklentilerini karşılayamaya çalıştıkça işler daha çok karışıyor ve olduğunuz yerde sayıp duruyorsunuz. Bir şeyler inşa etmek için sürekli zaman harcıyorsunuz ve daha sonra bunları devamlı test edip değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Eğer sürekli duvara tosluyorsanız bir white label şirketi çözüm yolunuz olabilir. Fikirlerinizi alırlar ve onları, üzerine kendi isminizi yazabileceğiniz ürünlere dönüştürürler. Her şey test edilmiş ve düzenlenmiş olur. Yapmanız gereken tek şey ürünü markalamak.