Bir Tasarımcı Olarak Kod Öğrenmek Daha Kolay

tasarımcı kodlama öğrenmeli html ve css

Tasarımcılar için kod öğrenmek gereksiz gibi görünebilir özellikle de basılı tasarımlarda çalışıyorsanız. Eğer kod öğrenmeye ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız iki şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Öncelikle çalıştığınız şirketin bundan 1 yıl sonra ne üzerine çalışacağından asla emin olamazsınız. Ayrıca özellikle de dijital odaklı bir firmada geleceğe yönelik becerilerinizi geliştirmek asla kötü bir fikir değildir.

İkinci olarak da; kod öğrenmek demek tam donanımlı bir yazılımcı olmak ve esnek (responsive) web sitesi hakkında her şeyi bilmek demek değildir. Kodlamanın en temel basamaklarında kalsanız bile, tasarımlarınızı uygulamakla görevli geliştiricilerle iletişim kurmanız çok daha kolay hale gelecektir.

Bir tasarımcı olarak attığım en heyecanlı adım kod öğrenmekti ve hedefim bir yazılımcı olmak bile değildi. Bu yalnızca dijital tasarımın parametrelerini daha rahat anlamakla ve takım arkadaşlarınızla tasarımınızın fonksiyonelliğini tartışabilme yetisi kazanmakla alakalı. -Jun Taoka.

Peki ya bir freelance tasarımcı olarak kodlama dünyasına nasıl adım atacaksınız?

1. Bir Kodlama Kursuna Gidin

web tasarımı kursları

Kod öğrenmeye nasıl başlayacaksınız?

Bunun için haftada bir iki gün şeklinde sürecek kısa bir kursa başlayabilirsiniz. Sorularınızı sorabileceğiniz insanların ve sizi motive edecek başka öğrencilerin olması mükemmel bir şeydir. Daha sonra bu yola online kurslarla devam edebilirsiniz.

Başlarda HTML ve CSS'e bağlı kalmanız iyi olacaktır. Bu sayede düz bir tasarımın nasıl hayata geçtiğini anlayabilirsiniz. Eğer konuya yabancıysanız HTML bir web belgesinin temel yapısını, CSS ise yapı, renkler ve fontlar ile bu belgenin nasıl sunulduğunu tanımlar. Karmaşık etkileşimler ve animasyonlar -CSS ile de yapılmaya başlanmış olsa da- genellikle daha gelişmiş bir yapı olan JavaScript ile oluşturulur.

2. Kodlarla Deney Yapın

BulutPress® web sitesi kurma platformu, kodlarla deney yapmanız ve bozarak öğrenmeniz için mükemmel fırsatlar sunuyor.

web sitelerinin yapısını incelemek

BulutPress® deneme yanılma imkanı sunarak tasarımcıların kod öğrenmesine yardımcı oluyor. Bu süreçteki en önemli adım ellerinizi kirletmektir. Bakmak ve dinlemek asla yeterli olmayacaktır, daima öğrendiklerinizi denemelisiniz. Kodlarla oynayın, bir şeyler inşa edin, bir şeyler deneyin: Bütün bu şeylerin gerçekten nasıl çalıştığını anlamanın tek yolu budur. Ayrıca eğlencelidir.

Var olan tasarım bilgilerinizi kodlara dönüştürmekle başlayabilirsiniz. Yapılandırmalarla ve boşluklarla başlayın. Web sitesindeki grid sistemlerini ve onları neden kullanmanız gerektiğini anlayın. Daha sonra metin uygulamalarına ve renklere geçin.

3. Diğerlerinin Kodlarını İnceleyin

web tasarımlarını tarayıcıdan incelemek

Kodlamanın nasıl çalıştığını anlamanın en güzel yollarından biri de diğer insanların çalışmalarını analiz etmektir. Beğendiğiniz çalışmaları incelemek için tarayıcınızın geliştirici araçlarını kullanın. Daha sonra tersten çalışarak belirli bir tasarımın nasıl geliştirildiğini anlamaya çalışın. Bu araçları kullanarak ziyaret ettiğiniz web sitesini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Renklerle, boşluklarla, metinlerle oynamaya başlayın. Bu materyalleri kendi yapınızda nasıl şekillendirebileceğinizi düşünün.

Sıkıştığınız noktalarda forumlara girip diğer öğrencilerle tartışmaktan korkmayın.

4. Bir Yazılımcıya Sorun

kod öğrenmek için yazılımcılara danışmak

Eğer çalıştığınız işte yazılımcılarla iç içeyseniz neden onlarla da bağlantı kurmuyorsunuz? Bir sonraki tasarımınızın kodlama aşamasını sizinle paylaşmalarını isteyin. Fikirlerini ve kaygılarını dinleyin. Bu şekilde tasarımınızın bir web sitesine nasıl dönüştüğünü anlayabilir ve iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

Eğer çalıştığınız yerde böyle bir imkânınız yoksa toplantıları ve uygulamalı çalışmalarını kovalayın.

Kodlama başlarda zor olacaktır ama gittikçe kolaylaşır. Dilden korkmayın: Bir bilgi yığınıyla uğraşırken daha önce karşılaştığınız şeylerle benzetmeler yapmaya çalışın. Bu zaman alacak ve ara ara sizi sıkacak bir süreç ama kesinlikle emek verdiğinize değecektir.

Adım adım gidin ve küçük başarılardan keyif alın. Diğer geliştiricilere nasıl yaptıklarını sorun. Eğer onlar yoğunsa Google'a sorun. Bulamazsanız tekrar diğerlerine sorun. Eğer onları kontrol etmezseniz bir şeylerin ilerlemesini bekleyemezsiniz.

Tasarımcılar İçin Kodlama: Ne Kadarını Bilmeliyiz?

Tasarım topluluğunun büyük bir bölümü, tasarımcıların kod yazması gerekip gerekmediği konusundaki tartışmaya kilitlenmiş durumda. Bazıları her ikisini de yapabilen tek boynuzlu atları aramayı tercih ederken, diğerleri var olmadıklarını veya sadece yollarına çıktıklarını iddia ediyor.

Birçok tasarımcı, tasarımcıların ve geliştiricilerin işbirliği yapması gerektiğini düşünür, ancak her disiplin bildiklerine bağlı kalmalıdır. Diğerleri, birden fazla şapka takan profesyonellerde bir sorun görmüyor. Pek çok geliştirici , bir tehdidi kodlayan tasarımcıları görürken, diğerleri onları kendi dillerini konuşmayı öğrenmiş hoşgeldin işbirlikçileri olarak görüyor.

"Ortak anlayış" olarak adlandırılan tatlı nokta, muhtemelen ortada bir yerdedir. Kod hakkında biraz bilgi sahibi olmak, bir tasarımcının uzman bir kodlayıcı olması gerektiği anlamına gelmez , sadece bir geliştiricinin bakış açısını anlaması gerekir.

Kullanıcı arabirimi veya "sunum katmanı" bir tasarımcının oyun alanıdır, ancak tek başına buna odaklanmak, yalnızca bir binanın cephesini dikkate almaya benzer. Büyük tasarımcılar, tasarımlarını ortaya çıkaran teknolojik temellere aşina olmanın bir tasarımcıyı yalnızca daha etkileyici kılmakla kalmayıp aynı zamanda kariyer olanaklarını da önemli ölçüde artırdığını bilirler.

"Biraz HTML ve CSS, belki biraz da JavaScript yazmayı biraz bilmeleri bir tasarımcıyı öldürmez."

"Web sitesi tasarımcıları kodlamayı öğrenmeli mi" konusu hararetle tartışılıyor. Bazı harika tasarımcılar kodlama konusunda da iyi olsalar da, birçoğu belirli bir beceriye bölünmeden odaklanmanın bir profesyoneli daha güçlü kılacağına inanır. Birçoğu ayrıca günümüzde çok yetenekli bir tasarımcı olmanın büyük bir artı olduğuna ve bir tasarımcının kodlama gibi başka bir yararlı beceriye sahip olmasının önünde hiçbir engel olmaması gerektiğine inanıyor.

Soru şu ki, tasarımcılar ne kadar kodlama bilmeli? Tasarımcılar zamanlarını boşa mı harcarlar, yoksa sınırları aşıp geliştiricinin alanına girerler mi ve potansiyel olarak ayak parmaklarına basarlar mı ?

Temel HTML ve CSS Bilmenin Faydaları

Tasarımcılar, HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS (bir HTML belgesindeki bileşen stillerini açıklayan bir dil olan Basamaklı Stil Sayfaları ) tarafından yönetilen "ön uç" (sunum katmanı, frontend) olarak adlandırılan bazı temel bilgileri edinmekten büyük fayda sağlayacaktır. Belki de temel bilgileri öğrenmenin ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız.

HTML ve CSS, programlama mantığını içermez. HTML'deki M (markup) harfi , sayfaların yapı taşları olan sayfa ögelerinin kodlanmış yapısını tanımlamanın bir yolu olan "İşaretleme" anlamına gelir. CSS ve JavaScript içeren HTML, World Wide Web için bir temel teknoloji üçlüsü oluşturur.

HTML, tarayıcıya neyin görüntüleneceğini söyleyen mimari bir haritadır ve CSS veya Basamaklı Stil Sayfaları, tarayıcıya bir şeyleri nasıl görüntüleyeceğini söyleyen koddur .

Metaforik olarak, eğer HTML bir sayfanın iskeletiyse CSS, boyu, vücut şeklini, teni, göz rengini, saç rengini vb. tanımlar. Dil, tipografiyi, renkleri, konumları ve boyutları belirleyen çok basit bir kod yapısına sahiptir. .

Kodu ve Nasıl Kod Yazılacağını Anlamak Pikselleri Anlamaktır

Ön uç kullanıcı arabirimini nasıl kodlayacağını öğrenmek ve önizlemesini yapmak, tasarımcılara çeşitli cihazlarda görüntülendiğinde nesnelerin nasıl görüntülendiğini hemen görme fırsatı verir. Tasarımcılar HTML ve CSS ile oynarsa, her şeyin piksel cinsinden ölçüldüğünü fark edeceklerdir ("ems" gibi başka ölçü birimleri ve nihayetinde piksele dönüştürülecek yüzdeler vardır).

Ölçümleri ve kod yapısını anlamak, yani sayfaların nasıl görüntülendiğini anlamak, ön uç geliştirme sürecinin daha derinden anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu da tasarımcıların tasarımları ve onları bu süreç için nasıl daha verimli hale getirecekleri hakkında daha derin düşünmelerine neden olacaktır. Neyin kolayca başarılabileceğini ve neyin daha zor olacağını bilecekler.

Ön Uç JavaScript ve Ajax Teknik Bilgisi Bir Tasarımcıyı Eşsiz Bir Varlık Haline Getirir

Bu, işlerin karmaşıklaşmaya başlayabileceği yerdir, ancak aynı zamanda çok fazla eğlencenin olduğu yerdir. Bir tasarımcı analitik düşünürse veya istisnai bir motivasyona sahipse, JavaScript ve Ajax (Eşzamansız JavaScript ve XML) öğrenmekten çok şey alacaktır. Neden?

Ön uç UI teknik bilgisini göstermek ve Ajax'a hakim olmak , geliştiricilerin saygısını kazanmak için uzun bir yol kat edecektir. JavaScript ve Ajax'a referans verebilmek ve bunların nasıl kullanılacağı, bir web sitesi tasarımcısının, özellikle gelişmiş bir tasarım fikrini geliştiricilere, örneğin, kullanıcı arayüzünde belirli bir işlevselliğin tasarımı gibi ifade etme becerisini artıracaktır.

Bir tasarımcının bakış açısı, teknolojinin onları tam olarak ne kadar ileri götürebileceğini ve yenilik yapmak için onu ne kadar ileri götürebileceğini bilme konusunda rahatsa genişleyecektir. Kodlamaya ve çeşitli teknolojilere derinlemesine girmek gerekli değildir; bir tasarımcı HTML, CSS ve JavaScript'in temellerini biraz Ajax ile bilirse, şimdiden rekabette kilometrelerce önde olur. Herhangi bir şirket ve ürün ekibi için benzersiz bir varlık olacaklar.

Tasarımcılar JavaScript Temel Bilgileri ile Bir Sonraki Seviyeye Taşıyabilir

Tasarımcılar burada durup geliştiriciler tarafından arka uç (veri erişim katmanı) uygulanabilse de, biraz komut dosyası ekleyerek bir tasarımı daha dinamik hale getirebilirler. Web için bir programlama dili olan JavaScript'i (bir betik dili) girin .

2000'lerin başında, web hala gelişmeye devam ederken web tasarım ajansları, JavaScript'ten alışılmadık, yenilikçi ve yaratıcı şekillerde yararlanarak tasarım topluluğu üzerinde büyük bir etki yarattı.

JavaScript, hem HTML'yi hem de CSS'yi güncelleyebilir ve değiştirebilir ve verileri hesaplayabilir, işleyebilir ve doğrulayabilir. Dinamik etkileşimleri görüntülemek, ögeleri canlandırmak, arka uç veya sunucuyla duyarlı iletişim oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilir.

Ön uç geliştirmede JavaScript ile yapılabileceklerin sınırı yoktur. Bu bir programlama dilidir: fonksiyonlar, nesneler, mantık, koşullu ifadeler, matematik, matematik ve bazıları için biraz zorlayıcı olabilecek daha fazla matematik. Ancak, özellikle müşterilerin çoğunun neye ihtiyaç duyduğu düşünülürse, öğrenmesi o kadar da zor değil.

Kodlamayı Öğrenmek, Geliştiricilerle İşbirliğini Geliştirecek

Erkekler ve kadınlar birbirlerinin aklını okuyabilse romantik ilişkiler daha kolay olur muydu? Bazı insanlar öyle düşünüyor. Aynı şey tasarımcılar ve geliştiriciler için de geçerlidir.

Geliştiricilerin nasıl düşündüklerini ve işlerini yapabilmek için neye ihtiyaç duyduklarını bilmek, bir tasarımcıyı herhangi bir multidisipliner ekip için büyük bir varlık haline getirecektir. Bu yaklaşım, ekibin diğer üyelerinden ne bekleyecekleri konusunda daha fazla fikir sahibi olacakları için fikir sunumlarının yanı sıra iç iletişimler için de yararlıdır. Tasarımcılar bunu yapabilirlerse, müşterilere daha sağlam çözümler önermek için çok daha iyi bir konumda olacaklardır.

Kod Yazan Tasarımcılar Daha Fazla İş Fırsatı Görecek

Her tasarım işi fırsatında, nasıl kod yazılacağını bilmek, tarama süreçlerinde ve günlük işlerde büyük bir fark yaratabilir. BulutPress'de, bu hibrit profile sahip profesyoneller için bir dizi fırsat görüyoruz ve oradaki girişimler, erken aşama uygulamalarının hem tasarımını hem de ön ucunu devralabilecek insanları bulmaya hevesli.

Yine de, birbirlerinin işine burnunu sokmaktan hoşlanmayan bazı tasarımcılar ve programcılar var. Bazıları tehdit altında olabilir, bazıları zorlanabilir ve bazıları yeni bir şeyler öğrenmek için çok tembel olabilir. Ancak gerçek şu ki, her biri seçeneklerini analiz etmeli ve başarı şanslarını neyin artıracağına odaklanmalıdır.

Tasarımcıların her şeyi öğrenmek için yeterli zamanı olmayabilir, ancak normal HTML ve CSS'yi bilmek, gelişen bir kariyer ile çıkmaz bir kariyer arasında önemli bir ayrım yapmak için yeterli olmalıdır. Tasarımcılar için ilk adımların atılması hızlı ve kolay bir süreç olmalıdır. İş fırsatları söz konusu olduğunda ne kadar çok şey bilirlerse ufuklarını o kadar genişletebilirler.

Tasarımcılar Kodlamayı Öğrenmeli mi?

Diğer ekiplerle birlikte çalışma konusunda uyum sağlama ve esneklik, çeşitli projelerle başa çıkma yeteneği ve çeşitli sorumlulukları üstlenmek için geniş bir beceri yelpazesi her zaman yüksek talep görmektedir. Heyecan verici girişimlerde veya büyük köklü teknoloji şirketlerinde son derece gıpta ile bakılan işler söz konusu olduğunda, herhangi bir yerde diğerlerine üstünlük sağlamak istemeyecek bir tasarımcı var mı?

Tasarımcıların kendi yaklaşımları, süreçleri, tasarım araçları cephaneliği ve çıktıları vardır, ancak bu, denklemin yalnızca bir parçasıdır. UI tasarımlarının çeşitli dijital teknolojiler kullanılarak nasıl sunulduğunu keşfetmek ve anlamak, tasarımcıları bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve harika tasarımlar sunma yeteneklerini artırabilir.

Tasarım alanında gittikçe daha fazla iş fırsatı, temel web geliştirme ve HTML, CSS ve JavaScript kullanarak prototip oluşturma becerileri gibi "olsa iyi olur" içerir. Ne kadarını üstleneceğine karar vermek her tasarımcının işidir; ihtiyacın olduğu açıktır.

AI, Yapay Zeka Ön Uç Geliştiricileri Ortadan Kaldıracak mı?

Yine de bir soru kalıyor: Tasarımcılar için kodlama uzun vadede geçerliliğini koruyacak mı? Tasarımcılar arasında, yapay zeka ve makine öğrenimi ile tasarımcıların yakında kod kullanmadan tasarım yapabileceklerine dair bir sezgi var. Sadece sürükleyip bırakın ve ekranda nesneleri hareket ettirin, ardından bir düğmeye basın ve yapay zeka her şeyi kodlar. Başka bir deyişle, bu tür ön uç geliştiriciler için işler hızla ortadan kalkacaktır.

Tasarımcılar söz konusu olduğunda, cevap kısa vadeli ve uzun vadeli düşünmekte olabilir. Yakın gelecekte AI devralmayacak ve kod yazan tasarımcılar hala yüksek talep görebilir. Kısa vadede öne çıkmak isteyen tasarımcıların JavaScript ve Ajax gibi bazı temel kodlama becerilerini cephaneliklerinde bulundurmaları gerekir.

Tasarımcılar İçin Kodlama Ustalığı Kariyerlerini Arttıracak

Büyümek ve becerilerini artırmak isteyen UI tasarımcılarının emrinde birkaç seçenek var. Çeşitli tasarım becerilerini tazeleyebilir ve görsel tasarım, UX ve hatta UX araştırması gibi diğer rollere geçebilirler. Ayrıca daha kıdemli, müdür, lider, müdür ve direktör düzeyindeki rollere adım adım tırmanabilirler.

Ancak tasarımcılar, kariyerlerini gerçekten geliştirme konusuna daha fazla dalmak isteyebilirler. Günümüzde dijital ürünleri yönlendiren çeşitli teknolojiler hakkında derin bilgi edinmek, onları son derece arzu edilen bir dizi beceri ile donatacaktır. Bu da irili ufaklı şirketlerde iş fırsatları için daha fazla kapı açacaktır.

Tasarımcılar kod yazmalı mı? Belki, belki değil. Ancak kod yazan veya en azından çeşitli teknolojiler hakkında derin bilgi sahibi olduğunu gösteren tasarımcılar, herhangi bir multidisipliner ekip için büyük bir varlık haline gelecek ve uzun vadede kesinlikle karşılığını alacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp