Web Tasarımında Müşterinin Anlayacağı Dilden Konuşmak

Bu gün internette sörf yaparken, bildirgeç'te MisterMadDog adlı üyenin çok güzel bir çevirisine rastladım ve kaynak göstermeyi bir borç bilerek sizlerle paylaşmak istiyorum.

smashing magazine'de yazılan bir makalede, tasarım yaparken verdiğiniz kararları müşterinize nasıl açıklayacağınız, onun bu kararları nasıl anlamasını sağlayacağınız ve sizin de nasıl davranmanız gerektiğini anlatmışlar. kısaca özetlemeye çalışıyorum. bu mükemmel yazı brian d. armstrong'a aittir. ben sadece çevirdim.

Bazı pazarlama ve iş çevrelerinde tasarım dünyasına karşı bir "ters tepki" olduğunu fark etmişsinizdir. İlgi çekici, kullanıcı dostu ve güzel tasarımların kabul görmediği, hatta kimi zaman ilgi çekici olmayan ve kötü tasarımların kabul gördüğü bilinmektedir. Çevrenizde şunun gibi fikirlerin havada uçuştuğuna şahit olmuşsunuzdur, "tasarım zaman kaybıdır - rakiplerimizden 3 kat daha çok satmamızı sağlayan çirkin bir sitemiz var" veya "tasarım konusunda endişeli değiliz, ücretsiz bir wordpress teması kullanır ve böylece ürüne daha çok odaklanırız".

Çirkin web siteleriyle ilgili gurur duyduklarını bile sezebilirsiniz, ya da tasarıma önemsiz bir şey gibi davrandıklarını. yani tasarımcılara bir saygı eksikliği olduğu bir gerçek. bu bariyeri nasıl kıracağınız ve iş insanlarıyla anladıkları dilden nasıl konşacağınız hakkında bilgi vermek istiyorum.

1. Güzel demek etkili demek değildir: istatikler sizin dostunuzdur!

Tasarımcılar portfolyolarıyla hava atmaya bayılır. tamam bu çok sarsıcı görülebilir ama iş insanları rakamlar görmek ister. Sitedeki ortalama zaman ne kadar? Ana sayfadan en çok tıklanan bağlantı hangisiydi? Conversion rate'ler, bounce rate'ler?

Bir işadamı için "güzel" veya "çarpıcı görsellik" sadece ilk adımdır. gerçekten öğrenmek istedikleri "güzel" veya "çarpıcı görsellik"in daha çok satış rakamına dönüşüp dönüşmeyeceğidir. büyük ihtimalle, buradaki en büyük suçlu klasik, güncellemesi ve kullanılması imkansız, "tamamen flash" sitelerdir. her şeyin bir zarar/kâr çıkarı olmalıdır ve bu tasarımı da içine alır.

Bir saniye durup şu iki siteyi karşılaştırın. ilki 2Advance Studios'tan ve hoş bir animasyon içeriyor.

tasarım 2 advanced studios

İkincisi ise google adwords'le ilgili kitap satan perry marshall'la ilgili.

tasarım perry marshall

Daha çirkin olmasına karşın, perry'nin sitesi açıkça daha çok müşteri çekmede daha başarılı. diğer alanlarda başarılı olmayabilir ancak her şey sitenin amacının ne olduğuna bağlı.

2. Her tasarımın ölçülebilir bir amacı olmalıdır

Amacın "xyz markasını oluşturmak" veya "internette var olmak" gibi şeyler söylemek iş kafa yapısına sahip birisi için anlamsızdır. amaç, yalnızca ölçülebiliyorsa amaçtır.

Ölçülebilir bir amaca verilebilecek güzel örnekler nelerdir? öncülük oluşturmak, satış yapmak, yapılan telefon görüşmelerinin sayısı, haber grubuna üye sayısı, aboneler, gelen bağlantılar, PageRank vb... onlara "bu üyelik formunun güzel görüntüsü daha çok kullanıcı çekecektir" demek yerine "geçen tasarım çözümünde gözle görülür bir %35'lik artış oldu" gibi açıklamalar yapın.

tasarım yahoo

Bir iş insanına "bu tasarımı ikiye bölerek test ettik, A çevrimi %21 abone sağlerken, b çevrimi %38 sağladı, ve bu iki veri arasındaki güven aralığı son derece az" deyin. şimdi onların dilinde konuşuyorsunuz işte!

3. Sitenizin tek bir kesin yolu olmalıdır

Müşteri sitenize girdiğinde gördükleri her şeyin kontrolü sizin elinizde olmalıdır. gördükleri ilk şeyin, ikinci, üçüncü ve amacınıza ulaşana kadarki her şeyin kontrolünü elinizde tutmalısınız. başka bir deyişle, sitenize giren biri bir bacaya veya şelaleye girmiş gibi olmalıdır.

tasarım istatistik

İnsanlar bir şeyi anlamak için fazla düşünmeyi sevmezler. Kullanıcılar kendilerine iyi bir şekilde sunulmuş ilk olası çözümle tatmin olurlar. Her şey sizin kontrolünüzde olmalı, sitenizi bir seçenekler labirenti yerine bir süreç olarak düşünmeye başladığınızda mucizevi şeyler olacaktır. Lütfen, şu siteye bir göz atın. Gerçekten, gidin ve bir bakın, sonra geri gelin. Ben burada beklerim.

tasarım unique

Peki, baktınız değil mi? şimdi sayfaya girdiğinizde bakışlarınızın nereye yöneldiği hakkında bir yorum yapmama izin verin. Öncelikle sitenin en üstünde solda olan site ismi ve logoya baktınız, daha sonra telefon numarasına hızlı bir bakış attınız ve sadece bir an için ana başlığa yöneldiniz, "Successfull blog starts with.../başarılı bir blog'un sırrı...". Son olarak, portfolio'ya kaydınız ve iki yan başlığı okudunuz, "get started now/hemen başlayın" ve "learn to market your blog/blogunuzu pazarlamayı öğrenin". Yaklaştım mı?

Kendi sitenize 2-3 metre uzaktan bakın. Ekranda öne çıkan nedir? işte insanların gözlerinin nerelere kayacağını anlamanıza yardımcı olacak, kontrastla, negatif alanla ve benzeri şeylerle öne çıkabilecek öğeler.

4. Askeri isviçre çakısını hatırlayın

Hayatımda duyduğum en iyi tasarım örneklemelerinden biri Google'dan Marissa Mayer tarafından söylendi. Google'ın bir askeri isviçre çakısı gibi düşünmeye çalıştığını söyledi. İçinde onlarca özellik barındırır, ancak hepsini bir kerede göremezsiniz. Siteye ilk defa giren bir kullanıcı sadece ana bıçağı açık görür. Bu şeyin ne olduğu anında bellidir: bir bıçak. ama deneyimli kullanıcılar için, ufak bir tırnak görünürdür ve yavaş yavaş ihtiyaçları oldukça o özellikleri de çıkarabilirler.

Bir çok insanın sitesi bütün özellikleri açılmış, her lanet özellik dışarıda duran bir isviçre çakısı gibidir. "bu lanet site ne işe yarıyor?", ilk defa giren bir kullanıcı böyle der. Ve işte bu kadar basit bir şekilde onları kaybedersiniz. Google'daki bir sonraki sonuca bakacaklardır.

tasarım isviçre çakısı

Siteyi kesin bir amaç ve yolunuzdan şaşmadan basit bir formda tutun. sayfadaki ekstra şeyler kafa karışıklığına ve yıkıma yol açar. Sayfadaki gereksiz şeyleri elemede acımasız olun.

5. Performans grafikleri sağlayın

Son olarak, eğer iş adamlarını gerçekten etkilemek istiyorsanız, bir tasarımın nasıl işleyeceğini göstermek için küçük bir rapor bir araya getirin. Çok güzel görünmek zorunda değil, hatta belki biraz kutuçizim (spreadsheet) görünümlü bile olabilir (şu iş insanları Excel'i çok seviyorlar). İçeriğinde google analytics'le kolayca elde edebileceğiniz bir kaç veri olsun.

tasarım istatistik

Böyle bir şeye ufak bir çaba sarf ederek oluşturmak, sizi dışarıda sürüyle dolaşan ve böyle bir şeyi asla akıl edemeyecek tasarımcılardan anında öne çıkaracaktır. Müşteriniz her kimse büyük ihtimalle iş arkadaşına şöyle bir şey söyler, "işi anlamışlar, sadece tasarımı değil, bizim bunun arkasında yatan amacımızı da biliyorlar, bunu gerçekten çok sevdim". Ve boom, bir diğer aşamaya yükselmeniz için tavsiye edileceksinizdir.

sonuç

Bu makale bazı tasarımcıları gücendirebilir. Bunun konu dışı olduğunu, sizi ilgilendirmediğini veya iyi bir tasarıma zarar verdiğini düşünebilirsiniz. Sorun değil. İşinize yarayanı alın ve gerisini bırakın.

Müşterinin anlayabileceği dilden konuşmak bütün işlerde iyi iletişimin anahtarıdır. Bir işte uzman olduğunuz zaman, dünyanın geri kalanının sizin gibi düşünmediğini unutmak çok kolaydır.

Örneğin doktorları ele alın. Eğer bir grubunu bir arada görürseniz, o kadar çok eğitimden geçmiş ve bir sürü bilim şeyi öğrenmiş oldukları için sanki tamamen farklı bir dilde konuşuyorlarmış gibi gelecektir. Ama hastanın sorununu anlatma ve onda neyin yanlış olduğunu açıklama zamanı geldiğinde, birden vites değiştirir ve hastanın anlayacağı dilden konuşurlar.

Harika bir tasarımcı olarak, siz de aynı şeyi yapabilir ve müşterilerinize değer vermede daha etkili olabilirsiniz.

Brian Armstrong

yazar hakkında
Brian Armstrong, aynı zamanda tasarım konusunda çalışmalar yapmayı seven bir girişimci. UI tasarımı, web şirketleri yapmak, kendinizle çalışmak için 9'dan 5'e kadar olan işinizi nasıl bırakırsınız gibi yazıları var.

kaynak

Çeviri kaynağı.