Web Sitesi Başarısındaki Önemli Faktörler

Web sitesi yaparken insanların amacı, hedef kitlelerine ulaşmak ve düşüncelerini, farklılığını veya hizmetlerini sunabilmektir. Bu amaca ulaşmada etkili olan bazı faktörler vardır. Bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Web sitenizdeki içerikleri mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışın sitenizi güncel tutmanız google arama motoru sonuçlarında sitenizin bulunulabilirliği açısından fayda sağlayacaktır.
  • İyi bir web sitesi yapılırken öncelikle kendi hedef kitlenizi belirleyin ve ona uygun içeriklerle web sitenizi destekleyin. Web sitenize konuyla ilgisiz içerikler eklemekten sakının bu durum ziyaretçilerinizin siteyi gezerken sıkılmasına yol açabilir.
  • Web sitenize resim eklerken mümkün olduğunca çözünürlükleri düşük resimler koymaya gayret edin. Çözünürlükleri yüksek resimler sayfanızın geç açılmasına neden olacağından bu durum gelen ziyaretçinin sıkılmasına ve ziyaretçi kaybetmenize neden olabilir. Bazı durumlarda örneğin ürünlerinizi sergileyebileceğiniz foto galerilerde yüksek çözünürlükte resimler konulabilir.
  • Müzik sitesi dışındaki sitelerde sayfalara ses dosyası koymayı tercih etmeyin. Ses dosyaları sayfanızın geç yüklenemsine neden olur. Ayrıca sitenize ekleyeceğiniz müzik her ziyaretçinin hoşuna gitmeyebilir. Bu durum ziyaretçi kaybına yol açabilir.
  • İçeriklerinizi yazarken yazı fontlarını standart fontlardan seçmeye ve İçeriklerinizi düzgün ve akıcı bir türkçeyle yazmaya gayret edin.
  • Web sitenizde sponsor kullanıyorsanız sponsor sayfasının yeni bir sayfada açılmasından ziyade sponsorunuzun sayfasına link vermeyi tercih edin. Sponsorun sayfasına gitme tercihini ziyaretçilerinize bırakmak size ziyaretçilerinizin güvenini kazandıracaktır.
  • Arama motorları için web sitenizle ilgili açıklama yazarken sitenizdeki içeriklerden bahsedin ve kesinlikle sitenizde bulunmayan içeriklerden bahsetmeyin. Bu durum sitenize gelen ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmaz ve ziyaretçi kaybetmenize yol açar.
  • Sitenizde java uygulamalarını gerekmediği sürece kullanmanızı tavsiye etmiyoruz java uygulamaları sayfanızın geç yüklenmesine neden olur Ayrıca siteye gelen ziyaretçide java uygulaması bullunmayabilir.
  • Web sitenizdeki uzun içerikleri parçalara bölerek yayınlayın 100 Kbyte'ı aşan sayfalar geç açılacağından bu durum sitenize gelen ziyaretçileri sıkar ve ziyaretçi kaybetmenize yol açar.