Cep telefonu Kanser Yapıyor

cep telefonu kanser yaparCep telefonu ve kanser konusunda şimdiye kadar yapılan tüm araştırmalar cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalar ve radyasyonun tümör oluşumunda etkin rol oynuyor olabileceğini ortaya koymuş ancak bu konuda kesin verilere ulaşılamamıştı. Bilim adamları bunu hep, "Cep telefonu hayatımızda daha çok yeni. Etkilerini anlamak için daha geniş kapsamlı ve uzun yıllara yayılan araştırmalar yapmak gerekiyor" diye açıkladı. Beklenen araştırma Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi (CIRC) tarafından dün kamuoyuyla ilk kez paylaşıldı. Le Soir gazetesinin, "Cep telefonu kanser yapıyor" manşetiyle verdiği habere göre CIRC'nin 13 ülkede yaptığı çalışma bu konudaki bilimsel verilerin "oldukça endişe verici" olduğunu gösterdi. Buna göre 10 yıl ve üzeri süreyle cep telefonu kullanan kişiler için kansere yakalanma olasılığı büyük oranda artıyor.

Yaygın 4 kanser türü içinde özellikle beyin kanseri konusunda somut verilere ulaşıldı. Uzmanlar, telefonun kulağa götürüldüğü tarafta tümör oluşma riskinin yüzde 120'ye varan oranlarda yükseldiğini belirledi. Araştırma sorumlularından Elisabeth Cardis, bu sonuçları açıklarken, "temkinli olmak" gerektiğini, devletlerden, sigaranın zararlarına karşı alınan önlemleri cep telefonlarına karşı da alması gerektiğinin henüz talep edilmediğini belirtti.

Cardis, çocuklardan cep telefonlarını mümkün olduğu kadar az ve makul ölçülerde kullanmalarının istenmesini, sabit telefonlara öncelik verilmesini gerektiğini ifade etti. Araştırmanın kesin sonuçları 2009'da açıklanacak.

Cep Telefonunun Olumsuz Etkilerinden Nasıl Korunursunuz?

Çocuklarınızın çok gerekli durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermeyin.Cep telefonuyla konuşurken vücudunuzdan olabildiğince uzak tutmaya bakın. Kulaklık kullanın.Telefonu vücudunuzun üzerinde taşımayın. Yatarken yanınıza koymayın.Konuşmalarınızın birkaç dakikayı geçmemesine özen gösterin.İlla ki üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı baksın.Cep telefonuyla konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin.Sinyal seviyesi düşük olduğunda, yüksek hızda araba ya da trende giderken konuşmayın.SAR (elektromanyetik dalga birimi) seviyesi düşük bir cep telefonu alın.

Son olarak;

Dünya çapında yaklaşık 3.3 milyar cep telefonu kullanılıyor. Sayı 2008 sonunda 4 milyara ulaşacak.